2009 Grammy Awards nominee list

1
692
Grammy awards 2009

For recordings released during the Eligibility Year
October 1, 2007 through September 30, 2008
Note: More or less than 5 nominations in a category is the result of ties.

Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s), if other than the artist.)

* Chasing Pavements
Adele
Eg White, producer; Tom Elmhirst & Steve Price, engineers/mixers
Track from: 19
[XL Recordings/Columbia]

* Viva La Vida
Coldplay
Markus Dravs, Brian Eno & Rik Simpson, producers; Michael Brauer & Rik Simpson, engineers/mixers
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records]

* Bleeding Love
Leona Lewis
Simon Cowell, Clive Davis & Ryan “Alias” Tedder, producers; Craig Durrance, Phil Tan & Ryan “Alias” Tedder, engineers/mixers
[J Records/SYCO Music]

* Paper Planes
M.I.A
Diplo, producer; Switch, engineer/mixer
Track from: Kala
[Interscope]

* Please Read The Letter
Robert Plant & Alison Krauss
T Bone Burnett, producer; Mike Piersante, engineer/mixer
Track from: Raising Sand
[Rounder]

Album Of The Year
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s), Recording Engineer(s)/Mixer(s) & Mastering Engineer(s), if other than the artist.)

* Viva La Vida Or Death And All His Friends
Coldplay
Markus Dravs, Brian Eno & Rik Simpson, producers; Michael H. Brauer, Markus Dravs, John O’Mahoney, Rik Simpson & Andy Wallace, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
[Capitol Records]

* Tha Carter III
Lil Wayne
Babyface, Brisco, Fabolous, Jay-Z, Kidd Kidd, Busta Rhymes, Juelz Santana, D. Smith, Static Major, T-Pain & Bobby Valentino, featured artists; Alchemist, David Banner, Vaushaun “Maestro” Brooks, Cool & Dre, Andrews “Drew” Correa, Shondrae “Mr. Bangladesh” Crawford, Darius “Deezle” Harrison, Jim Jonsin, Mousa, Pro Jay, Rodnae, Skillz & Play, D. Smith, Swizz Beatz, Robin Thicke, T-Pain & Kanye West, producers; Angel Aponte, Joshua Berkman, Andrew Dawson, Joe G, Darius “Deezle” Harrison, Fabian Marasciullo, Miguel Scott, Robin Thicke, Julian Vasquez & Gina Victoria, engineers/mixers; Vlado Meller, mastering engineer
[Universal Motown/Cash Money]

* Year Of The Gentleman
Ne-Yo
Chuck Harmony, Ne-Yo, Polow Da Don, StarGate, Stereotypes, Syience, Shea Taylor & Shomari “Sho” Wilson, producers; Kirven Arrington, Jeff Chestek, Kevin “KD” Davis, Mikkel Eriksen, Jaymz Hardy Martin, III, Geno Regist, Phil Tan & Tony Terrebonne, engineers/mixers; Herb Powers, Jr., mastering engineer
[Def Jam/Compound]

* Raising Sand
Robert Plant & Alison Krauss
T Bone Burnett, producer; Mike Piersante, engineer/mixer; Gavin Lurssen, mastering engineer
[Rounder]

* In Rainbows
Radiohead
Nigel Godrich, producer; Nigel Godrich, Dan Grech-Marguerat, Hugo Nicolson & Richard Woodcraft, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
[TBD Records]

Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* American Boy
William Adams, Keith Harris, Josh Lopez, Caleb Speir, John Stephens, Estelle Swaray & Kanye West, songwriters (Estelle Featuring Kanye West)
Track from: Shine
[Atlantic/Homeschool; Publishers: Will.I.Am Music/Cherry River Music/Chrysalis Publishing/John Legend Publishing/Cherry River Music/Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood Music/Larry Leron Music/Speir Music/Broke, Spoke and Gone Publishing]

* Chasing Pavements
Adele Adkins & Eg White, songwriters (Adele)
Track from: 19
[XL Recordings/Columbia; Publishers: Universal-Songs of Polygram Int.]

* I’m Yours
Jason Mraz, songwriter (Jason Mraz)
Track from: We Sing. We Dance. We Steal Things.
[Atlantic; Publisher: Goo Eyed Music]

* Love Song
Sara Bareilles, songwriter (Sara Bareilles)
Track from: Little Voice
[Epic; Publisher: Tiny Bear Music]

* Viva La Vida
Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records; Publishers: Universal Music-MGB Songs]

Best New Artist
(For a new artist who releases, during the Eligibility Year, the first recording which establishes the public identity of that artist.)

* Adele
* Duffy
* Jonas Brothers
* Lady Antebellum
* Jazmine Sullivan

Best Female Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

* Chasing Pavements
Adele
Track from: 19
[Columbia/XL]

* Love Song
Sara Bareilles
Track from: Little Voice
[Epic]

* Mercy
Duffy
Track from: Rockferry
[Mercury]

* Bleeding Love
Leona Lewis
[J Records/SYCO Music]

* I Kissed A Girl
Katy Perry
Track from: One Of The Boys
[Capitol Records]

* So What
Pink
[LaFace]

Best Male Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

* All Summer Long
Kid Rock
Track from: Rock N Roll Jesus
[Atlantic]

* Say
John Mayer
Track from: Continuum
[Columbia]

* That Was Me
Paul McCartney
Track from: Amoeba’s Secret
[Hear Music/MPL Communications Ltd.]

* I’m Yours
Jason Mraz
Track from: We Sing. We Dance. We Steal Things.
[Atlantic]

* Closer
Ne-Yo
Track from: Year Of The Gentleman
[Def Jam/Compound Entertainment]

* Wichita Lineman
James Taylor
Track from: Covers
[Hear Music]

Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups, with vocals. Singles or Tracks only.)

* Viva La Vida
Coldplay
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records]

* Waiting In The Weeds
Eagles
Track from: Long Road Out Of Eden
[Eagles Recording Company II]

* Going On
Gnarls Barkley
Track from: The Odd Couple
[Downtown/Atlantic]

* Won’t Go Home Without You
Maroon 5
Track from: It Won’t Be Soon Before Long
[Octone/A&M]

* Apologize
OneRepublic
Track from: Dreaming Out Loud
[Mosley Music/Interscope Records]

Best Pop Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

* Lesson Learned
Alicia Keys & John Mayer
Track from: As I Am
[J Records]

* 4 Minutes
Madonna, Justin Timberlake & Timbaland
Track from: Hard Candy
[Warner Bros.]

* Rich Woman
Robert Plant & Alison Krauss
Track from: Raising Sand
[Rounder]

* If I Never See Your Face Again
Rihanna & Maroon 5
Track from: Good Girl Gone Bad: Reloaded
[Def Jam]

* No Air
Jordin Sparks & Chris Brown
Track from: Jordin Sparks
[Jive]


Best Pop Instrumental Performance

(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

* Love Appetite
Steve Cropper & Felix Cavaliere
Track from: Nudge It Up A Notch
[Stax]

* I Dreamed There Was No War
Eagles
Track from: Long Road Out Of Eden
[Eagles Recording Company II]

* Fortune Teller
Fourplay
Track from: Energy
[Heads Up International]

* Steppin’ Out
Stanley Jordan
Track from: State Of Nature
[Mack Avenue Records]

* Blast!
Marcus Miller
Track from: Marcus
[Concord Jazz]


Best Pop Instrumental Album

(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

* Sax For Stax
Gerald Albright
[Peak Records]

* Greatest Hits Rerecorded Volume One
Larry Carlton
[335 Records]

* Jingle All The Way
Béla Fleck & The Flecktones
[Rounder]

* The Spice Of Life
Earl Klugh
[Koch Records]

* A Night Before Christmas
Spyro Gyra
[Heads Up International]

Best Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Detours
Sheryl Crow
[A&M Records]

* Rockferry
Duffy
[Mercury]

* Long Road Out Of Eden
Eagles
[Eagles Recording Company II]

* Spirit
Leona Lewis
[J Records/SYCO Music]

* Covers
James Taylor
[Hear Music]

Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)

* Harder Better Faster Stronger
Daft Punk
Thomas Bangalter & Guy Manuel de Homem-Christo, producers; Thomas Bangalter & Guy Manuel de Homem-Christo, mixers
Track from: Alive 2007
[Virgin Records]

* Ready For The Floor
Hot Chip
Hot Chip, producers; Dan Carey, mixer
Track from: Made In The Dark
[Astralwerks/DFA]

* Just Dance
Lady Gaga & Colby O’Donis
RedOne, producer; Robert Orton, mixer
[Streamline/Interscope/Kon Live]

* Give It 2 Me
Madonna
Madonna & The Neptunes, producers; Andrew Coleman & Spike Stent, mixers
Track from: Hard Candy
[Warner Bros.]

* Disturbia
Rihanna
Brian Kennedy, producer; Phil Tan, mixer
Track from: Good Girl Gone Bad: Reloaded
[Def Jam]

* Black & Gold
Sam Sparro
Jesse Rogg & Sam Sparro, producers; Jeremy Wheatley, mixer
Track from: Sam Sparro
[Universal Republic Records]

Best Electronic/Dance Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

* New York City
Brazilian Girls
[Verve Forecast]

* Alive 2007
Daft Punk
[Virgin Records]

* Bring Ya To The Brink
Cyndi Lauper
[Epic]

* X
Kylie Minogue
[Capitol/Astralwerks]

* Last Night
Moby
[Mute]

* Robyn
Robyn
[Konichiwa/Cherrytree/Interscope]

Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Still Unforgettable
Natalie Cole
[DMI Records]

* The Sinatra Project
Michael Feinstein
[Concord Music Group]

* Noël
Josh Groban
[143/Reprise]

* In The Swing Of Christmas
Barry Manilow
[Hallmark/Arista]

* Rufus Does Judy At Carnegie Hall
Rufus Wainwright
[Geffen]

Best Solo Rock Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

* Gravity
John Mayer
Track from: Where The Light Is — Live In Los Angeles
[Columbia]

* I Saw Her Standing There
Paul McCartney
Track from: Amoeba’s Secret
[Hear Music/MPL Communications Ltd.]

* Girls In Their Summer Clothes
Bruce Springsteen
Track from: Magic
[Columbia]

* Rise
Eddie Vedder
[J Records]

* No Hidden Path
Neil Young
Track from: Chrome Dreams II
[Reprise]

Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

* Rock N Roll Train
AC/DC
[Columbia]

* Violet Hill
Coldplay
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records]

* Long Road Out Of Eden
Eagles
Track from: Long Road Out Of Eden
[Eagles Recording Company II]

* Sex On Fire
Kings Of Leon
[RCA Records]

* House Of Cards
Radiohead
Track from: In Rainbows
[TBD Records]

Best Hard Rock Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

* Inside The Fire
Disturbed
Track from: Indestructible
[Reprise]

* Visions
Judas Priest
Track from: Nostradamus
[Epic]

* Wax Simulacra
The Mars Volta
[Universal Motown]

* Saints Of Los Angeles
Mötley Crüe
Track from: Saints Of Los Angeles
[Motley Records/Eleven Seven Music]

* Lords Of Salem
Rob Zombie
Track from: Zombie Live
[Geffen/UMe]

Best Metal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

* Heroes Of Our Time
DragonForce
[Roadrunner Records]

* Nostradamus
Judas Priest
Track from: Nostradamus
[Epic]

* My Apocalypse
Metallica
Track from: Death Magnetic
[Warner Bros.]

* Under My Thumb
Ministry
Track from: Cover Up
[Megaforce Records]

* Psychosocial
Slipknot
[Roadrunner Records]

Best Rock Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Includes Rock, Hard Rock and Metal. Singles or Tracks only.)

* Castellorizon
David Gilmour
Track from: Live In Gdansk
[Columbia]

* Suicide & Redemption
Metallica
Track from: Death Magnetic
[Warner Bros.]

* 34 Ghosts I-IV
Nine Inch Nails
Track from: Ghosts I-IV
[The Null Corporation]

* Hope (Live For The Art Of Peace)
Rush
Track from: Songs For Tibet: The Art Of Peace
[Art of Peace Foundation]

* Peaches En Regalia
Zappa Plays Zappa
[Strobosonic/Razor & Tie Entertainment]

Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock & Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Girls In Their Summer Clothes
Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)
Track from: Magic
[Columbia; Publisher: Bruce Springsteen]

* House Of Cards
Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Philip Selway & Thom Yorke, songwriters (Radiohead)
Track from: In Rainbows
[TBD Records; Publisher: Warner Chappell Music]

* I Will Possess Your Heart
Benjamin Gibbard, Nicholas Harmer, Jason McGerr & Christopher Walla, songwriters (Death Cab For Cutie)
Track from: Narrow Stairs
[Atlantic; Publishers: EMI Blackwood Music/Where I’m Calling From Music/Shove It Up Your Songs/Giant Beat Songs/Please Pass The Songs]

* Sex On Fire
Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)
[RCA Records; Publishers: Martha Street Music/Songs of Combustion Music/Music of Windswept, Followill Music/Songs of Combustion Music/Music of Windswept, McFearless Music/Bug Music, Coffee, Tea or Me Publishing/Bug Music]

* Violet Hill
Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records; Publisher: Universal Music-MGB Songs]

Best Rock Album
(Vocal or Instrumental. Includes Hard Rock and Metal.)

* Viva La Vida Or Death And All His Friends
Coldplay
[Capitol Records]

* Rock N Roll Jesus
Kid Rock
[Atlantic]

* Only By The Night
Kings Of Leon
[RCA Records]

* Death Magnetic
Metallica
[Warner Bros.]

* Consolers Of The Lonely
The Raconteurs
[Third Man/Warner Bros.]

Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)

* Modern Guilt
Beck
[DGC Records/XL Recordings/Interscope]

* Narrow Stairs
Death Cab For Cutie
[Atlantic]

* The Odd Couple
Gnarls Barkley
[Downtown/Atlantic]

* Evil Urges
My Morning Jacket
[ATO Records]

* In Rainbows
Radiohead
[TBD Records]

Best Female R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

* Me, Myself And I
Beyoncé
Track from: The Beyonce Experience Live Audio
[Columbia/Music World Music]

* Heaven Sent
Keyshia Cole
Track from: Just Like You
[Geffen]

* Spotlight
Jennifer Hudson
[Arista]

* Superwoman
Alicia Keys
Track from: As I Am
[J Records]

* Need U Bad
Jazmine Sullivan
[J Records]


Best Male R&B Vocal Performance

(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

* You’re The Only One
Eric Benét
Track from: Love & Life
[Friday/Reprise]

* Take You Down
Chris Brown
Track from: Exclusive
[Jive]

* Miss Independent
Ne-Yo
Track from: Year Of The Gentleman
[Def Jam/Compound]

* Can’t Help But Wait
Trey Songz
Track from: Trey Day
[Atlantic]

* Here I Stand
Usher
Track from: Here I Stand
[LaFace]

Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

* Ribbon In The Sky
Boyz II Men
Track from: Motown: A Journey Through Hitsville USA
[Decca Records]

* Words
Anthony David Featuring India.Arie
Track from: Acey Duecy
[Soulbird/ Universal Republic Records]

* Stay With Me (By The Sea)
Al Green Featuring John Legend
Track from: Lay It Down
[Blue Note Records]

* I’m His Only Woman
Jennifer Hudson Featuring Fantasia
Track from: Jennifer Hudson
[Arista Records]

* Never Give You Up
Raphael Saadiq Featuring Stevie Wonder & CJ Hilton
Track from: The Way I See It
[Columbia Records]

Best Traditional R&B Vocal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

* A Change Is Gonna Come
Wayne Brady
Track from: A Long Time Coming
[Peak Records]

* You’ve Got The Love I Need
Al Green Featuring Anthony Hamilton
Track from: Lay It Down
[Blue Note Records]

* Baby I Know
(Linda Jones) With Helen Bruner & Terry Jones
Track from: Soul Talkin
[Philerzy Productions]

* Love That Girl
Raphael Saadiq
Track from: The Way I See It
[Columbia Records]

* In Love With Another Man
Jazmine Sullivan
Track from: Fearless
[J Records]

Best Urban/Alternative Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

* Say Goodbye To Love
Kenna
Track from: Make Sure They See My Face
[Star Trak/Interscope]

* Wanna Be
Maiysha
Track from: This Much Is True:
[Eusonia Records]

* Be OK
Chrisette Michele Featuring will.i.am
Track from: I Am
[Def Jam]

* Many Moons
Janelle Monae
Track from: Metropolis: The Chase Suite (Special Edition)
[Wondaland/Bad Boy]

* Lovin You (Music)
Wayna Featuring Kokayi
Track from: Higher Ground
[Quiet Power Productions, LLC]

Best R&B Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Bust Your Windows
Salaam Remi & Jazmine Sullivan, songwriters (Deandre Way, songwriter) (Jazmine Sullivan)
Track from: Fearless
[J Records; Publishers: Nappy Puddy Music/Universal Music-Z Tunes, Salaam Remi Music/EMI April Music, Soulja Boy Tellem Music/Croomstacular Music]

* Customer
I. Barias, Raheem DeVaughn, C. Haggins, K. Oliver & J. Smith, songwriters (Raheem DeVaughn)
Track from: Love Behind The Melody
[Jive; Publishers: Universal Music-Z Tunes/Ahmad’s World/Universal Music/Nivrac Tyke Music/Fresh Paint Music/HC 1030 Publishing/Universal Music/Tetragrammaton Music/Melodic Piano Productions/HC 1030 Publishing]

* Heaven Sent
Keyshia Cole, Jason Farmer & Alex Francis, songwriters (Keyshia Cole)
Track from: Just Like You
[Geffen; Publishers: She Wrote It/BMG Songs, J Vibe Publishing, Lex Project Publishing]

* Miss Independent
M.S. Eriksen, T.E. Hermansen & S. Smith, songwriters (Ne-Yo)
Track from: Year Of The Gentleman
[Def Jam/Compound; Publishers: Pen In The Ground Publishing, Universal Music-Z Tunes]

* Spotlight
Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen & Shaffer Smith, songwriters (Jennifer Hudson)
[Arista Records; Publishers: Super Sayin’ Publishing/Universal Music-Z Songs, Sony/ATV Tunes, EMI Music Publishing]

Best R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Love & Life
Eric Benét
[Friday/Reprise]

* Motown: A Journey Through Hitsville USA
Boyz II Men
[Decca Records]

* Lay It Down
Al Green
[Blue Note]

* Jennifer Hudson
Jennifer Hudson
[Arista Records]

* The Way I See It
Raphael Saadiq
[Columbia]

Best Contemporary R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Growing Pains
Mary J. Blige
[Geffen]

* Back Of My Lac’
J. Holiday
[Capitol Records]

* First Love
Karina
[Def Jam]

* Year Of The Gentleman
Ne-Yo
[Def Jam/Compound]

* Fearless
Jazmine Sullivan
[J Records]

Best Rap Solo Performance
(For a solo Rap performance. Singles or Tracks only.)

* Roc Boys (And The Winner Is)…
Jay-Z
Track from: American Gangster
[Roc-A-Fella]

* A Milli
Lil Wayne
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown]

* Paris, Tokyo
Lupe Fiasco
Track from: The Cool
[1st & 15th/Atlantic]

* N.i.*.*.e.r. (The Slave And The Master)
Nas
Track from: Untitled
[Def Jam]

* Sexual Eruption
Snoop Dogg
Track from: Ego Trippin
[Geffen]

Best Rap Performance By A Duo Or Group
(For duo, group or collaborative performances of Rap only. Singles or Tracks only.)

* Royal Flush
Big Boi Featuring Raekwon And Andre 3000
[LaFace]

* Swagga Like Us
Jay-Z & T.I. Featuring Kanye West & Lil Wayne
[Roc-A-Fella/Grand Hustle/Atlantic]

* Mr. Carter
Lil Wayne Featuring Jay-Z
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown]

* Wish You Would
Ludacris Featuring T.I.
[DTP]

* Put On
Young Jeezy Featuring Kanye West
[Def Jam]

Best Rap/Sung Collaboration
(For a Rap/Sung collaborative performance by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

* American Boy
Estelle Featuring Kanye West
Track from: Shine
[Homeschool/Atlantic]

* Low
Flo Rida Featuring T-Pain
Track from: Mail On Sunday
[Poe Boy/Atlantic]

* Green Light
John Legend & Andre 3000
[Columbia/G.O.O.D. Music]

* Got Money
Lil Wayne Featuring T-Pain
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown]

* Superstar
Lupe Fiasco Featuring Matthew Santos
Track from: The Cool
[1st & 15th/Atlantic]

Best Rap Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Lollipop
D. Carter, S. Garrett, D. Harrison, J. Scheffer & R. Zamor, songwriters (Lil Wayne Featuring Static Major)
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown; Publishers: Young Money Publishing/Warner-Chappell Music, Herbalicious Music/Blackfountain Music/EMI-April Music, JimiPub Music/EMI Blackwood, Three Nails and A Crown Publishing]

* Low
T. Dillard, M. Humphrey & T-Pain, songwriters (Flo Rida Featuring T-Pain)
Track from: Mail On Sunday
[Poe Boy/Atlantic; Publishers: E-Class Publishing/Top Quality Publishing/NappyPub Music/Zomba Songs]

* Sexual Eruption
Calvin Broadus, S. Lovejoy & D. Stewart, songwriters (Snoop Dogg)
Track from: Ego Trippin
[Geffen; Publishers: My Own Chit Publishing/EMI Blackwood Music, Shawty Redd Songs/EMI April Music, Pimpin Tha Pen]

* Superstar
Lupe Fiasco & Soundtrakk, songwriters (Lupe Fiasco Featuring Matthew Santos)
Track from: The Cool
[1st & 15th/Atlantic; Publishers: Hey Lu Chill Music (Heavy As Heaven/Universal Music), 1st & 15th Publishing (Mr. Lopez Music/Universal Music Publishing)]

* Swagga Like Us
D. Carter, S. Carter, Clifford Harris & Kanye West, songwriters (M. Arulpragasam, N. Headon, M. Jones, J. Mellor, T. Pentz & P. Simonon, songwriters) (Jay-Z & T.I. Featuring Kanye West & Lil Wayne)
[Roc-A-Fella/Grand Hustle/Atlantic; Publishers: Crown Club Pub./Warner-Tamerlane/Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood/Carter Boys Music/EMI April/Young Money Pub./Warner-Tamerlane/Hollertronix/Domino Publishing/Universal Z Tunes/Univ. Polygram Int’l]

Best Rap Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* American Gangster
Jay-Z
[Roc-A-Fella]

* Tha Carter III
Lil Wayne
[Cash Money/Universal Motown]

* The Cool
Lupe Fiasco
[1st & 15th/Atlantic]

* Nas
Nas
[Def Jam]

* Paper Trail
T.I.
[Grand Hustle/Atlantic]

Best Female Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

* For These Times
Martina McBride
Track from: Waking Up Laughing
[RCA Nashville]

* What I Cannot Change
LeAnn Rimes
Track from: Family
[Curb Records]

* Last Name
Carrie Underwood
Track from: Carnival Ride
[19/Arista/Arista Nashville]

* Last Call
Lee Ann Womack
[MCA Nashville]

* This Is Me You’re Talking To
Trisha Yearwood
Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
[Big Machine]

Best Male Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

* You’re Gonna Miss This
Trace Adkins
Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
[Capitol Records Nashville]

* In Color
Jamey Johnson
[MCA Nashville]

* Just Got Started Lovin’ You
James Otto
Track from: Sunset Man
[Raybaw]

* Letter To Me
Brad Paisley
Track from: 5th Gear
[Arista Nashville]

* Troubadour
George Strait
Track from: Troubadour
[MCA Nashville]

Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups with vocals. Singles or Tracks only.)

* God Must Be Busy
Brooks & Dunn
Track from: Cowboy Town
[Arista Nashville]

* Love Don’t Live Here
Lady Antebellum
Track from: Lady Antebellum
[Capitol Records Nashville]

* Every Day
Rascal Flatts
Track from: Still Feels Good
[Lyric Street Records]

* Blue Side Of The Mountain
The SteelDrivers
Track from: The SteelDrivers
[Rounder]

* Stay
Sugarland
Track from: Enjoy The Ride
[Mercury Records]

Best Country Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

* Shiftwork
Kenny Chesney & George Strait
Track from: Just Who I Am: Poets And Pirates
[BNA Records]

* Killing The Blues
Robert Plant & Alison Krauss
Track from: Raising Sand
[Rounder]

* House Of Cash
George Strait & Patty Loveless
Track from: Troubadour
[MCA Nashville]

* Life In A Northern Town
Sugarland, Jake Owen & Little Big Town
Track from: Love On The Inside [Deluxe Fan Edition]
[Mercury Records]

* Let The Wind Chase You
Trisha Yearwood & Keith Urban
Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
[Big Machine]

Best Country Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

* Sumatra
Cherryholmes
Track from: Cherryholmes III: Don’t Believe
[Skaggs Family Records]

* Two Small Cars In Rome
Jerry Douglas & Lloyd Green
Track from: Glide
[Koch]

* Sleigh Ride
Béla Fleck & The Flecktones
Track from: Jingle All The Way
[Rounder]

* Is This America? (Katrina 2005)
Charlie Haden, Pat Metheny, Jerry Douglas & Bruce Hornsby
Track from: Family & Friends — Rambling Boy
[Decca Records]

* Cluster Pluck
Brad Paisley, James Burton, Vince Gill, John Jorgenson, Albert Lee, Brent Mason, Redd Volkaert & Steve Wariner
[Arista Nashville]

Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Dig Two Graves
Ashley Gorley & Bob Regan, songwriters (Randy Travis)
Track from: Around The Bend
[Warner Bros.; Publishers: Songs of Combustion Music, Music of Windswept/Famous Music, Mt. Tallac Music]

* I Saw God Today
Rodney Clawson, Monty Criswell & Wade Kirby, songwriters (George Strait)
Track from: Troubadour
[MCA Nashville; Publishers: Big Red Toe/Extremely Loud Music, Steel Wheels Music, Steel Wheels Music/Blind Mule Music]

* In Color
Jamey Johnson, Lee Thomas Miller & James Otto, songwriters (Jamey Johnson)
Track from: That Lonesome Song
[Mercury Records; Publishers: EMI Blackwood Music/Big Gassed Hitties, EMI Blackwood Music/New Songs of Sea Gayle/Noah’s Little Boat Music, Eldorotto Music Publishing/Lucky Thumb Music]

* Stay
Jennifer Nettles, songwriter (Sugarland)
Track from: Enjoy The Ride
[Mercury Records; Publisher: Jennifer Nettles Publishing]

* You’re Gonna Miss This
Ashley Gorley & Lee Thomas Miller, songwriters (Trace Adkins)
Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
[Capitol Records Nashville; Publishers: EMI Blackwood/New Songs of Sea Gayle/Noah’s Little Boat Music/Songs of Combustion Music]

Best Country Album
(Vocal or Instrumental.)

* That Lonesome Song
Jamey Johnson
[Mercury Records]

* Sleepless Nights
Patty Loveless
[Saguaro Road]

* Troubadour
George Strait
[MCA Nashville]

* Around The Bend
Randy Travis
[Warner Bros.]

* Heaven, Heartache And The Power Of Love
Trisha Yearwood
[Big Machine]

Best Bluegrass Album
(Vocal or Instrumental.)

* Cherryholmes III: Don’t Believe
Cherryholmes
[Skaggs Family Records]

* Del McCoury Band — Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
Del McCoury Band
[MunckMix]

* The Ultimate Collection / Live At The Ryman
Earl Scruggs With Family & Friends
[Rounder Records]

* Honoring The Fathers Of Bluegrass: Tribute To 1946 And 1947
Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
[Skaggs Family Records]

* Wheels
Dan Tyminski
[Rounder]


Best New Age Album

(Vocal or Instrumental.)

* Meditations
William Ackerman
[Compass Productions]

* Pathfinder
Will Clipman
[Canyon Records]

* Peace Time
Jack DeJohnette
[Golden Beams/Kindred Rhythm]

* Ambrosia
Peter Kater
[Point Of Light Records]

* The Scent Of Light
Ottmar Liebert & Luna Negra
[SSRI]

Best Contemporary Jazz Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

* Randy In Brasil
Randy Brecker
[MAMA Records]

* Floating Point
John McLaughlin
[Abstract Logix]

* Cannon Re-Loaded: All-Star Celebration Of Cannonball Adderley
(Various Artists)
Gregg Field & Tom Scott, producers
[Concord Jazz]

* Miles From India

(Various Artists)
Bob Belden, producer
[4Q/Times Square Records]

* Lifecycle
Yellowjackets Featuring Mike Stern
[Heads Up International]

Best Jazz Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Imagina: Songs Of Brasil
Karrin Allyson
[Concord Jazz]

* Breakfast On The Morning Tram
Stacey Kent
[Blue Note]

* If Less Is More…Nothing Is Everything
Kate McGarry
[Palmetto Records]

* Loverly
Cassandra Wilson
[Blue Note]

* Distances
Norma Winstone (Glauco Venier & Klaus Gesing)
[ECM]


Best Jazz Instrumental Solo

(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)

* Be-Bop
Terence Blanchard, soloist
Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
[Monterey Jazz Festival Records]

* Seven Steps To Heaven
Till Brönner, soloist
Track from: The Standard (Take 6)
[Heads Up International]

* Waltz For Debby
Gary Burton & Chick Corea, soloists
Track from: The New Crystal Silence
[Concord Records]

* Son Of Thirteen
Pat Metheny, soloist
Track from: Day Trip
[Nonesuch Records]

* Be-Bop
James Moody, soloist
Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
[Monterey Jazz Festival Records]

Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

* The New Crystal Silence
Chick Corea & Gary Burton
[Concord Records]

* History, Mystery
Bill Frisell
[Nonesuch Records]

* Brad Mehldau Trio: Live
Brad Mehldau Trio
[Nonesuch Records]

* Day Trip
Pat Metheny With Christian McBride & Antonio Sanchez
[Nonesuch Records]

* Standards
Alan Pasqua, Dave Carpenter & Peter Erskine Trio
[Fuzzy Music]

Best Large Jazz Ensemble Album
(For large jazz ensembles, including big band sounds. Albums must contain 51% or more INSTRUMENTAL tracks.)

* Appearing Nightly
Carla Bley And Her Remarkable Big Band
[WATT]

* Act Your Age
Gordon Goodwin’s Big Phat Band
[Immergent]

* Symphonica
Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra
[Blue Note]

* Blauklang
Vince Mendoza
[Act Music and Vision (AMV)]

* Monday Night Live At The Village Vanguard
The Vanguard Jazz Orchestra
[Planet Arts Recordings]

Best Latin Jazz Album
(Vocal or Instrumental.)

* Afro Bop Alliance
Caribbean Jazz Project
[Heads Up International]

* The Latin Side Of Wayne Shorter
Conrad Herwig & The Latin Side Band
[Half Note Records]

* Song For Chico
Arturo O’Farrill & The Afro-Latin Jazz Orchestra
[Zoho]

* Nouveau Latino
Nestor Torres
[Diamond Light Records]

* Marooned/Aislado
Papo Vázquez The Mighty Pirates
[Picaro Records]

Best Gospel Performance
(For solo, duo, group as collaborative performances. Singles or tracks with vocal containing Gospel lyrics. All genres of Gospel music are eligible.)

* I Understand
Kim Burrell, Rance Allen, Bebe Winans, Mariah Carey & Hezekiah Walker’s Love Fellowship Tabernacle Church Choir
Track from: Randy Jackson’s Music Club, Volume One
[Concord Records/Dream Merchant 21 Ent.]

* East To West
Casting Crowns
Track from: The Altar And The Door Live
[Beach Street/Reunion Records]

* Get Up
Mary Mary
Track from: The Sound
[Columbia]

* Shall We Gather At The River
Take 6
Track from: The Standard
[Heads Up International]

* Waging War
CeCe Winans
Track from: Thy Kingdom Come
[PureSprings Gospel/EMI Gospel]

Best Gospel Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Cover Me
James L. Moss, songwriter (21:03 With Fred Hammond, Smokie Norful & J Moss)
[Verity/Zomba Gospel; Publisher: Millenni-era Music]

* Get Up
Erica Campbell, Tina Campbell, Warryn Campbell & Eric Dawkins, songwriters (Mary Mary)
Track from: The Sound
[Columbia; Publishers: Wet Ink Red Music/That’s Plum Song/It’s Tea Tyme/EMI April/E.D. Duz-It Music/Irving Music/Underdog Songs]

* Give Me Your Eyes
Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)
Track from: What If We
[Reunion Records; Publishers: Sitka6 Music/Peertunes/Grange Hill Music/Windsor Way Music]

* Help Me Believe
Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
Track from: The Fight Of My Life
[Fo Yo Soul Ent./Zomba Gospel ; Publishers: Universal Music-Z Songs/Kerrion Publishing]

* You Reign
Jim Bryson, Steven Curtis Chapman, Nathan Cochran, Barry Graul, Bart Millard, Mike Scheuchzer & Robby Shaffer, songwriters (MercyMe)
Track from: All That Is Within Me
[INO Records; Publishers: Simpleville Music/Wet As A Fish Music, Sparrow Song/Peach Hill Songs]

Best Rock Or Rap Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Hello
After Edmund
[Slanted Records]

* Our World Redeemed
Flame
[Cross Movement Records]

* We Need Each Other
Sanctus Real
[Sparrow Records]

* Rock What You Got
Superchick
[Inpop Records]

* Alive And Transported
TobyMac
[ForeFront Records/EMI CMG]

Best Pop/Contemporary Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* This Moment
Steven Curtis Chapman
[Sparrow Records]

* What If We
Brandon Heath
[Reunion Records]

* Opposite Way
Leeland
[Essential Records]

* Hello Love
Chris Tomlin
[Sparrow Records/Sixstepsrecords/EMI CMG]

* Thy Kingdom Come
CeCe Winans
[PureSprings Gospel/EMI Gospel]

Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Room For More
Booth Brothers
[Daywind Records]

* Lovin’ Life
Gaither Vocal Band
[Gaither Music Group]

* Steps To Heaven
Charlie Louvin
[Tompkins Square]

* Hymned Again
Bart Millard
[INO Records]

* Ephesians One
Karen Peck & New River
[Daywind Records]

Best Traditional Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Down In New Orleans
The Blind Boys Of Alabama
[Time Life]

* I’ll Say Yes
The Brooklyn Tabernacle Choir
Carol Cymbala, producer
[Integrity Music]

* Take It Back
Dorinda Clark-Cole
[GospoCentric/Zomba]

* Deitrick Haddon Presents . . . Together In Worship
Voices Of Unity
[Tyscot Records]

* Bishop Charles E. Blake Presents… No Limit
The West Angeles COGIC Mass Choir
[EMI Gospel]

Best Contemporary R&B Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

* Reflections
Jason Champion
[EMI Gospel/Brooks Entertainment]

* The Fight Of My Life
Kirk Franklin
[Fo Yo Soul Entertainment/ Zomba Gospel]

* The Sound
Mary Mary
[Columbia]

* Donald Lawrence Introduces: Family Prayer
The Murrills
[Quiet Water/ Verity]

* Stand Out
Tye Tribbett & G.A.
[Columbia]

Best Latin Pop Album
(Vocal or Instrumental.)

* Cara B
Jorge Drexler
[Warner Music Latina]

* Palabras Del Silencio
Luis Fonsi
[Universal Music Latino]

* La Vida…Es Un Ratico
Juanes
[Universal Music Latino]

* Cómplices
Luis Miguel
[Warner Music Latina]

* Tarde O Temprano
Tommy Torres
[Warner Music Latina]

Best Latin Rock Or Alternative Album
(Vocal or Instrumental.)

* Sonidos Gold
Grupo Fantasma
[Aire Sol Records/Grupo Fantasma]

* 45
Jaguares
[EMI Music]

* La Verdad
Locos Por Juana
[Machete Music]

* Tijuana Sound Machine
Nortec Collective Presents: Bostich & Fussible
[Nacional Records]

* Mediocre
Ximena Sariñana
[Warner Music Latina]

Best Latin Urban Album
(Vocal or Instrumental.)

* La Novela
Akwid
[Univision Records]

* La Sinfonia
La Sinfonia
[Norte/Sony BMG]

* The Royalty: La Realeza
Rkm & Ken-y
[Machete Music]

* En Lo Claro
Voltio
[Norte/Sony BMG]

* Los Extraterrestres
Wisin y Yandel
[Machete Music]

Best Tropical Latin Album
(Vocal or Instrumental.)

* Cuba: Un Viaje Musical — A Musical Journey
Albita, Rey Ruíz & Donato Poveda
[Apollo Music]

* Renacer
DLG
[Machete Music]

* Señor Bachata
José Feliciano
[Universal Music Latino]

* Frutero Moderno
Gonzalo Grau y La Clave Secreta
[2008 Gonzalo Grau]

* Back On The Streets… Taste Of Spanish Harlem Vol. 2
New Swing Sextet
[Cotique/Emusica Records]

Best Regional Mexican Album
(Vocal or Instrumental.)

* Amor, Dolor Y Lágrimas: Música Ranchera
Mariachi Los Camperos de Nati Cano
[Smithsonian Folkways Recordings]

* Desde México: “Cumbia Cusinela”
Huichol Musical
[ASL]

* Vámonos Pa’l Río
Los Pikadientes De Caborca
[Norte/Sony BMG]

* Canciones De Amor
Mariachi Divas
[Shea Records/East Side Records]

* A Puro Dolor
Nadia
[Warner Music Latina]

Best Tejano Album
(Vocal or Instrumental.)

* Music Lessons
Chente Barrera y Taconazo
[Qvo Records]

* Friends & Legends
Joe Posada
[Baby Dude Records]

* Viva La Revolucion
Ruben Ramos & The Mexican Revolution
[Revolution Records]

* All That Jazz…
Tortilla Factory
[Tortilla Records]

* Heir To The Throne
Albert Zamora
[Freddie Records]

Best Norteño Album
(Vocal or Instrumental.)

* Me Enamore De Un Angel
Los Palominos
[Urbana Records]

* Raíces
Los Tigres Del Norte
[Fonovisa]

* Corridos: Defendiendo El Honor
Pesado
[Warner Music Latina]

* Six Pack
Siggno
[Freddie Records]

* Cuidado
Solido
[Freddie Records]

Best Banda Album
(Vocal or Instrumental.)

* Tu Inspiracion
Alacranes Musical
[Fonovisa]

* Que Bonito… ¡Es Lo Bonito!
Banda El Recodo de Cruz Lizárraga
[Fonsovisa]

* Vive Y Dejame Vivir
Cuisillos
[Musart/Balboa Records]

* Tiro De Gracia
Lupillo Rivera
[ASL]

* No Es De Madera
Joan Sebástian
[Musart/Balboa Records]

Best Traditional Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

* The Blues Rolls On
Elvin Bishop
[Delta Groove Music, Inc.]

* Skin Deep
Buddy Guy
[Silvertone Records]

* All Odds Against Me
John Lee Hooker Jr.
[Steppin’ Stone Records/CC Entertainment]

* One Kind Favor
B.B. King
[Geffen Records]

* Pinetop Perkins & Friends
Pinetop Perkins & Friends
[Stoneagle Music/Telarc]

Best Contemporary Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

* Peace, Love & BBQ
Marcia Ball
[Alligator Records]

* Like A Fire
Solomon Burke
[Shout! Factory]

* City That Care Forgot
Dr. John And The Lower 911
[429 Records]

* Maestro

Taj Mahal
[Heads Up International]

* Simply Grand
Irma Thomas
[Rounder Records]

Best Traditional Folk Album
(Vocal or Instrumental.)

* Coal
Kathy Mattea
[Captain Potato Records]

* Comedians & Angels
Tom Paxton
[Appleseed Recordings]

* Bring Me Home
Peggy Seeger
[Appleseed Recordings]

* At 89
Pete Seeger
[Appleseed Recordings]

* Strangers In Another Country
Rosalie Sorrels
[Red House Records]

Best Contemporary Folk/Americana Album
(Vocal or Instrumental.)

* Day After Tomorrow
Joan Baez
[Bobolink/Razor & Tie]

* I, Flathead
Ry Cooder
[Nonesuch Records]

* Sex & Gasoline
Rodney Crowell
[Work Song/Yep Roc Records]

* All I Intended To Be
Emmylou Harris
[Nonesuch Records]

* Raising Sand
Robert Plant & Alison Krauss
[Rounder Records]

Best Native American Music Album
(Vocal or Instrumental.)

* Songs From The Black Hills
Bryan Akipa
[SOAR Corporation]

* Spo’Mo’Kin’Nan
Black Lodge
[Canyon Records]

* Red Rock
Northern Cree
[Canyon Records]

* Come To Me Great Mystery — Native American Healing Songs
(Various Artists)
Tom Wasinger, producer
[Silver Wave Records]

* Faith
Kevin Yazzie
[Canyon Records]

Best Hawaiian Music Album
(Vocal or Instrumental.)

* ‘Ikena
Tia Carrere & Daniel Ho
[Daniel Ho Creations]

* ‘Aumakua
Amy Hanaiali`i
[Ua Records/Concord]

* Force Of Nature
Led Kaapana & Mike Kaawa
[Ledward Kaapana & Mike Kaawa]

* Hawaiian Slack Key Kings Masters Series Vol. II
(Various Artists)
Chris Lau & Milton Lau, producers
[Rhythm And Roots Records]

* The Spirit Of Hawaiian Slack Key Guitar
(Various Artists)
Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Dennis Kamakahi, Paul Konwiser & Wayne Wong, producers
[Daniel Ho Creations]

Best Zydeco Or Cajun Music Album
(Vocal or Instrumental.)

* Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
BeauSoleil & Michael Doucet
[MunckMix]

* From Now On
Michael Doucet
[Smithsonian Folkways Recordings]

* Homage Au Passé
Pine Leaf Boys
[Lionsgate]

* Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
Steve Riley & The Mamou Playboys
[MunckMix]

* Cedric Watson
Cedric Watson
[Valcour Records]

Best Reggae Album
(Vocal or Instrumental.)

* Jah Is Real
Burning Spear
[Burning Music Production]

* Let’s Get Physical
Elephant Man
[VP Records/ Bad Boy]

* Vibes
Heavy D
[Stride/Universal]

* Repentance
Lee “Scratch” Perry
[Narnack Records]

* Intoxication
Shaggy
[VP Records]

* Amazing
Sly & Robbie
[Fontana International]

Best Traditional World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

* Calcutta Chronicles: Indian Slide Guitar Odyssey
Debashish Bhattacharya
[Riverboat Records/World Music Network]

* The Mandé Variations
Toumani Diabaté
[Nonesuch Records]

* Ilembe: Honoring Shaka Zulu
Ladysmith Black Mambazo
[Heads Up International]

* Dancing In The Light
Lakshmi Shankar
[World Village]

Best Contemporary World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

* Shake Away
Lila Downs
[Manhattan Records/Blue Note]

* Banda Larga Cordel
Gilberto Gil
[Warner Music Latina]

* Global Drum Project
Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju & Giovanni Hidalgo
[Shout! Factory]

* Rokku Mi Rokka (Give And Take)
Youssou N’Dour
[Nonesuch Records]

* Live At The Nelson Mandela Theater
Soweto Gospel Choir
[Shanachie Entertainment]

Best Polka Album
(Vocal or Instrumental.)

* El Maestro Del Acordeón Y Sus Polkas
Paulino Bernal
[Urbana Records]

* Speechless
LynnMarie & Charlie Kelley As The Boxhounds
[Squeeze Records]

* Back To Back Hall Of Fame Polkas
Walter Ostanek & His Band, Jerry Darlak & The Touch And Bob Kravos & His Band
[Sunshine Diversified Ent.]

* Hungry For More
Polka Family Band
[Polka Family Music]

* Let The Whole World Sing
Jimmy Sturr And His Orchestra
[Rounder]

Best Musical Album For Children
(For albums consisting of predominantly music or song vs. spoken word.)

* Beethoven’s Wig 4: Dance Along Symphonies
Beethoven’s Wig
[Rounder Records]

* Big Round World
Trout Fishing In America
[Trout Records]

* Here Come The 123s
They Might Be Giants
[Disney Sound]

* Here Comes Brady Rymer And The Little Band That Could
Brady Rymer And The Little Band That Could
[Bumblin’ Bee Records]

* The Shoe Bird
Gerard Schwarz Conducting The Seattle Symphony
[Brilliance Audio]

Best Spoken Word Album For Children
(For albums consisting of predominantly spoken word vs. music or song.)

* Around The Campfire
Buck Howdy With BB
[Prairie Dog Entertainment]

* The Big One-Oh
Dean Pitchford
[Random House Audio/Listening Library]

* Brown Bear And Friends
Gwyneth Paltrow
[Macmillan Audio]

* The Cricket In Times Square
Tony Shalhoub
[Macmillan Audio]

* Yes To Running! Bill Harley Live
Bill Harley
[Round River Records]


Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)

* An Inconvenient Truth (Al Gore)
Beau Bridges, Cynthia Nixon & Blair Underwood
[Simon & Schuster Audio]

* Born Standing Up
Steve Martin
[Simon & Schuster Audio]

* I Am America (And So Can You!)
Stephen Colbert (& Various Artists)
[Hachette Audio]

* Life Beyond Measure
Sidney Poitier
[HarperAudio]

* When You Are Engulfed In Flames
David Sedaris
[Hachette Audio]

Best Comedy Album
(For comedy recordings, spoken or musical)

* Anticipation
Lewis Black
[Comedy Central Records]

* Flight Of The Conchords
Flight Of The Conchords
[Sub Pop]

* For Your Consideration
Kathy Griffin
[Columbia/Music With A Twist]

* It’s Bad For Ya
George Carlin
[Eardrum Records]

* Songs Of The Bushmen
Harry Shearer
[Courgette Records]

Best Musical Show Album
(Award to the Album Producer(s), and to the Lyricist(s) & Composer(s) of 51% or more of a new score. (Artist, Lyricist & Composer names appear in parentheses.))

* Gypsy
Robert Sher, producer (Jule Styne, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (2008 Broadway Cast With Patti LuPone & Others)
[Time Life]

* In The Heights
Kurt Deutsch, Alex Lacamoire, Andrés Levin, Lin-Manuel Miranda, Joel Moss & Bill Sherman, producers; Lin-Manuel Miranda, composer/lyricist (Original Broadway Cast With Lin-Manuel Miranda And Others)
[Razor & Tie Entertainment/Ghostlight Records]

* The Little Mermaid
Bruce Botnick, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers; Alan Menken, composer; Glenn Slater, lyricist (Howard Ashman, lyricist) (Original Broadway Cast With Sierra Boggess, Tituss Burgess & Others)
[Walt Disney Records]

* South Pacific
David Caddick, David Lai & Ted Sperling, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (New Broadway Cast With Kelli O’Hara, Paulo Szot & Others)
[Masterworks Broadway]

* Young Frankenstein; The Musical
Doug Besterman, producer; Mel Brooks, composer/lyricist (Original Broadway Cast With Roger Bart, Megan Mullally, Sutton Foster & Others)
[Decca Broadway]


Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media

(Award to the Artist(s) and/or Producer(s) of a majority of the tracks on the album, or to the individual(s) actively responsible for the concept and musical direction and for the selection of artists, songs and producers, as applicable.)

* American Gangster
(Various Artists)
[Def Jam]

* August Rush
(Various Artists)
[Columbia/Sony Music Soundtrax]

* Juno
(Various Artists)
[Fox Music/Rhino]

* Mamma Mia!
Meryl Streep (& Various Artists)
[Decca Records]

* Sweeney Todd — The Demon Barber Of Fleet Street
(Various Artists)
[Nonesuch Records]

Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series or other visual media.)

* The Dark Knight
James Newton Howard & Hans Zimmer, composers
[Warner Sunset/Warner Bros.]

* Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull
John Williams, composer
[Concord Records]

* Iron Man
Ramin Djawadi, composer
[Lionsgate]

* There Will Be Blood
Jonny Greenwood, composer
[Nonesuch Records]

* Wall-E
Thomas Newman, composer
[Walt Disney Records/Pixar]

Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Down To Earth (From Wall-E)
Peter Gabriel & Thomas Newman, songwriters (Peter Gabriel)
Track from: Wall-E
[Walt Disney Records/Pixar; Publishers: Walt Disney Music, Wonderland Music/Pixar Talking Pictures/Pixar Music]

* Ever Ever After (From Enchanted)
Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Enchanted
[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]

* Say (From The Bucket List)
John Mayer, songwriter (John Mayer)
Track from: Continuum
[Aware/Columbia; Publishers: Sony/ATV Tunes, Specific Harm Music]

* That’s How You Know (From Enchanted)
Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Amy Adams)
Track from: Enchanted
[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]

* Walk Hard (From Walk Hard — The Dewey Cox Story)
Judd Apatow, Marshall Crenshaw, Jake Kasdan & John C. Reilly, songwriters (John C. Reilly)
Track from: Walk Hard The Dewey Cox Story
[Columbia; Publishers: Murder by Television/Apatow Music/Popular Misconception/New Columbia Pictures Music/Colpix Music]

Best Instrumental Composition
(A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)

* The Adventures Of Mutt (From Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull)
John Williams, composer (John Williams)
Track from: Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull — Soundtrack
[Concord Records]

* Alegria
Chick Corea, composer (Chick Corea & Gary Burton)
Track from: The New Crystal Silence
[Concord Records]

* Claire’s Closet
Russell Ferrante, composer (Yellowjackets Featuring Mike Stern)
Track from: Lifecycle
[Heads Up International]

* Danzón De Etiqueta
Dave Grusin, composer (Lee Ritenour & Dave Grusin)
Track from: Amparo
[Decca]

* Hit The Ground Running
Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Track from: Act Your Age
[Immergent]

Best Instrumental Arrangement
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Define Dancing (From Wall-E)
Peter Gabriel & Thomas Newman, arrangers (Thomas Newman)
Track from: Wall-E — Soundtrack
[Walt Disney Records]

* Down In The Valley
Frank Macchia, arranger (Frank Macchia Featuring The Prague Orchestra)
Track from: Landscapes
[Cacophony]

* Duke Ellington’s Sound Of Love
Michael Abene, arranger (Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra)
Track from: Symphonica
[Blue Note]

* St. Louis Blues
Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
Track from: Monday Night Live At The Village Vanguard
[Planet Arts Recordings]

* Yesterdays
Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band Featuring Art Tatum)
Track from: Act Your Age
[Immergent]

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

* Alfie
Vince Mendoza, arranger (Traincha & The Metropole Orchestra)
Track from: The Look Of Love — Burt Bacharach Songbook
[Blue Note]

* Grace
Cedric Dent, arranger (Take 6)
Track from: The Standard
[Heads Up International]

* Here’s That Rainy Day
Nan Schwartz, arranger (Natalie Cole)
Track from: Still Unforgettable
[DMI Records]

* Johnny One Note
Don Sebesky, arranger (John Pizzarelli)
Track from: With A Song In My Heart
[Telarc International]

* Lazy Afternoon
Claus Ogerman, arranger (Danilo Perez)
Track from: Across The Crystal Sea
[Emarcy]


Best Recording Package

* Death Magnetic
Bruce Duckworth, Sarah Moffatt & David Turner, art directors (Metallica)
[Warner Bros.]

* Hawk Nelson…Is My Friend!
Don Clark, art director (Hawk Nelson)
[BEC Recordings]

* Nouns
No Age & Brian Roettinger, art directors (No Age)
[Sub Pop]

* Radio Retaliation
Neal Ashby, Matthew Curry & Patrick Donohue, art directors (Thievery Corporation)
[ESL Music]

* Summer Rains
Amanda Barrett, Abby DeWald, Renee Jablow & Rick Whitmore, art directors (The Ditty Bops)
[The Green Witch Society]


Best Boxed Or Special Limited Edition Package

* Ghosts I-IV
Trent Reznor & Rob Sheridan, art directors (Nine Inch Nails)
[The Null Corporation]

* In Rainbows
Stanley Donwood, Mel Maxwell & Xian Munro, art directors (Radiohead)
[TBD Records]

* Poems & Songs
Qing-Yang Xiao, art director (Wu Sheng)
[Ring of Fire Music]

* Pretty. Odd.
Alex Kirzhner & Panic At The Disco, art directors (Panic At The Disco)
[Decaydance/Fueled By Ramen]

* @#%&*! Smilers
Aimee Mann & Gail Marowitz, art directors (Aimee Mann)
[SuperEgo Records]

Best Album Notes

* Art Of Field Recording Volume I: Fifty Years Of Traditional American Music Documented By Art Rosenbaum
Art Rosenbaum, album notes writer (Various Artists)
[Dust-To-Digital]

* Debate ’08: Taft And Bryan Campaign On The Edison Phonograph
Patrick Feaster & David Giovannoni, album notes writers (William Jennings Bryan & William Howard Taft)
[Archeophone Records]

* Kind Of Blue: 50th Anniversary Collector’s Edition
Francis Davis, album notes writer (Miles Davis)
[Columbia/Legacy Recordings]

* Rare & Unreleased Recordings From The Golden Reign Of The Queen Of Soul
David Ritz & Jerry Wexler, album notes writers (Aretha Franklin)
[Rhino/Atlantic]

* The Unsung Father Of Country Music: 1925-1934
Henry “Hank” Sapoznik, album notes writer (Ernest V. Stoneman)
[5-String Productions]

Best Historical Album

* Art Of Field Recording Volume I: Fifty Years Of Traditional American Music Documented By Art Rosenbaum
Steven Lance Ledbetter & Art Rosenbaum, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
[Dust-To-Digital]

* Classic Columbia, OKeh And Vocalion Lester Young With Count Basie (1936-1940)
Scott Wenzel, compilation producer; Malcolm Addey, Michael Brooks, Matt Cavaluzzo, Andreas Meyer & Mark Wilder, mastering engineers (Lester Young With Count Basie)
[Mosaic Records]

* Debate ’08: Taft And Bryan Campaign On The Edison Phonograph
David Giovannoni, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (William Jennings Bryan & William Howard Taft)
[Archeophone Records]

* Polk Miller & His Old South Quartette
Ken Flaherty, Jr., compilation producer; Marcos Sueiro Bal, Ken Flaherty, Jr., Kurt Nauck & Glenn Sage, mastering engineers (Polk Miller & His Old South Quartette)
[Tompkins Square]

* To Be Free: The Nina Simone Story
Richard Seidel, compilation producer; Mark G. Wilder, mastering engineer (Nina Simone)
[RCA/Legacy Recordings]


Best Engineered Album, Non-Classical

(An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

* Consolers Of The Lonely
Joe Chiccarelli, Vance Powell & Jack White III, engineers (The Raconteurs)
[Third Man/Warner Bros.]

* Just A Little Lovin’
Al Schmitt, engineer (Shelby Lynne)
[Lost Highway Records]

* Lay It Down
Jimmy Douglass, Russell “The Dragon” Elevado & John Smeltz, engineers (Al Green)
[Blue Note]

* Still Unforgettable
Al Schmitt, engineer (Natalie Cole)
[DMI Records]

* We Sing. We Dance. We Steal Things.
Dyre Gormsen & Tony Maserati, engineers (Jason Mraz)
[Atlantic]

Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

* Danger Mouse
o Attack & Release (The Black Keys) (A)
o Modern Guilt (Beck) (A)
o The Odd Couple (Gnarls Barkley) (A)

* Nigel Godrich
o In Rainbows (Radiohead) (A)

* Johnny Karkazis (Johnny K)
o Big Bad World (Plain White T’s) (A)
o The Illusion Of Progress (Staind) (A)
o Light From Above (Black Tide) (A)
o 3 Doors Down (3 Doors Down) (A)

* Rick Rubin
o Death Magnetic (Metallica) (A)
o Home Before Dark (Neil Diamond) (A)
o Mercy (Dancing For The Death Of An Imaginary Enemy) (Ours) (A)
o Seeing Things (Jakob Dylan) (A)
o Weezer (Red Album) (Weezer) (A)

* will.i.am
o American Boy (Estelle Featuring Kanye West) (T)
o Encanto (Sergio Mendes) (A)
o Funky Bahia (Sergio Mendes Featuring will.i.am & Siedah Garrett) (T)
o In The Ayer (Flo Rida Featuring will.i.am) (T)
o Pick It Up (Fergie) (T)
o Picture Perfect (Chris Brown Featuring will.i.am) (T)
o What’s Your Name (Usher Featuring will.i.am) (T)

Best Remixed Recording, Non-Classical
(A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

* Closer (StoneBridge Radio Edit)
StoneBridge, remixer (Ne-Yo)
[Def Jam]

* Electric Feel (Justice Remix)
Justice, remixers (MGMT)
Track from: Oracular Spectacular
[Columbia]

* 4 Minutes (Junkie XL Remix)
Junkie XL, remixer (Madonna Featuring Justin Timberlake)
[Warner Bros.]

* Just Fine (Moto Blanco Remix)
Moto Blanco, remixers (Mary J. Blige)
Track from: Growing Pains
[Geffen]

* The Longest Road (Deadmau5 Remix)
Deadmau5, remixer (Morgan Page Featuring Lissie)
Track from: Elevate
[Nettwerk]

Best Surround Sound Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

* Divertimenti
Morten Lindberg & Hans Peter L’Orange, surround mix engineers; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse & TrondheimSolistene)
[2L]

* Mussorgsky: Pictures At An Exhibition; Night On Bald Mountain; Prelude To Khovanshchina
Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering engineer; Robert Woods, surround producer (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)

[Telarc]

* Rheinberger: Sacred Choral Works
John Newton, surround mix engineer; Jonathan Cooper & Mark Donahue, surround mastering engineers; Blanton Alspaugh, surround producer (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City Chorale)
[Chandos]

* Ringo 5.1 The Surround Sound Collection
Bruce Sugar, surround mix engineer; Chris Bellman, surround mastering engineer; Bill Crowley, Ringo Starr & Bruce Sugar, surround producers (Ringo Starr)
[Koch]

* Sensurround + B-Sides
Toru Takayama, surround mix engineer; Ryuichi Tanaka & Yu Yamaguchi, surround mastering engineers; Keigo Oyamada, surround producer (Cornelius)
[Everloving]

Best Engineered Album, Classical
(An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.))

* Berlioz: Symphonie Fantastique
Fred Vogler, engineer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
[Deutsche Grammophon]

* Divertimenti
Morten Lindberg & Hans Peter L’Orange, engineers (Øyvind Gimse & TrondheimSolistene)
[2L (Lindberg Lyd)]

* Puccini: La Bohème
Michael Bishop, engineer (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
[Telarc]

* Respighi: Church Windows, Brazilian Impressions, Rossiniana
John Newton, engineer (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
[Naxos]

* Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Silk Road Ensemble, Wu Man, Yo-Yo Ma & Chicago Symphony Orchestra)
[CSO Resound]


Producer Of The Year, Classical

(A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.))

* David Frost
o Berlioz: Symphonie Fantastique (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
o Right Through The Bone — Julius Röntgen Chamber Music (ARC Ensemble)
o Schubert: Sonata In D Maj.; Liszt: Don Juan Fantasy (Min Kwon)
o Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble, Wu Man & Chicago Symphony Orchestra)

* David Groves
o Baroque (Gabriela Montero)
o Beethoven: Piano Sonatas (Jonathan Biss)
o Polish Spirit (Nigel Kennedy & Jacek Kaspszyk)
o Respighi: Roman Trilogy, Il Tramonto (Antonio Pappano)
o Shostakovich: Piano Concerto No. 1 (Martha Argerich)

* Judith Sherman
o Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5 (Pacifica Quartet)
o Piano Music Of Salonen, Stucky And Lutoslawski (Gloria Cheng)
o Reich: Daniel Variations (Grant Gershon, Alan Pierson, Los Angeles Master Chorale & London Sinfonietta)
o Riley, Terry: The Cusp Of Magic (Kronos Quartet & Wu Man)
o String Poetic (Jennifer Koh & Reiko Uchida)

* Robert Woods
o Mussorgsky: Pictures At An Exhibition, Night On Bald Mountain, Prelude To Khovanshchina (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
o Prokofiev: Symphony No. 5, Lieutenant Kijé Suite (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
o Puccini: La Bohème (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
o Ravel: Boléro (Erich Kunzel & Cincinnati Pops Orchestra)
o Revolutionary (Cameron Carpenter)

* Robina G. Young
o Beethoven: String Quartets Op. 18, Nos 1-6 (Tokyo String Quartet)
o Beethoven: Symphony No. 3 ‘Eroica’ (Andrew Manze & Helsingborg Symphony Orchestra)
o Birds On Fire (Fretwork)
o Heavenly Harmonies (Stile Antico)
o Scattered Rhymes (Paul Hillier, Orlando Consort & The Estonian Philharmonic Chamber Choir)


Best Classical Album

(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) if other than the Artist.)

* Maria
Cecilia Bartoli; Christopher Raeburn, producer; Wolf-Dieter Karwatky & Philip Siney, engineers/mixers (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
[Decca Records]

* O’Regan, Tarik: Threshold Of Night
Craig Hella Johnson, conductor; Blanton Alspaugh, producer; John Newton, engineer/mixer; Mark Donahue, mastering engineer (Company Of Strings; Company Of Voices & Conspirare)
[Harmonia Mundi]

* Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn; Sid McLauchlan & Arend Prohmann, producers; Stephan Flock, engineer/mixer (Swedish Radio Symphony Orchestra)
[Deutsche Grammophon]

* Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale; Blanton Alspaugh, producer; John Newton, engineer/mixer; Jonathan Cooper, mastering engineer
[Chandos]

* Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald; Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Chorus; Los Angeles Opera Orchestra)
[EuroArts]

Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)

* D’Indy: Orchestral Works, Vol. 1
Rumon Gamba, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
[Chandos]

* Glazunov: Symphony No. 6, La Mer, Introduction And Dance From Salome
José Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)
[Warner Classics & Jazz]

* Prokofiev: Scythian Suite, Op. 20
Alan Gilbert, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
[CSO Resound]

* Shostakovich: Symphony No. 4
Bernard Haitink, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
[CSO Resound]

* Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
Chris Walden, conductor (Hollywood Studio Symphony Orchestra)
[Origin Classical]


Best Opera Recording

(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)

* Dun, Tan: The First Emperor
Tan Dun, conductor; Michelle DeYoung, Plácido Domingo, Elizabeth Futral, Paul Groves, Wu Hsing-Kuo & Hao Jiang Tian; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
[EMI Classics]

* Lully: Psyché
Paul O´Dette & Stephen Stubbs, conductors; Colin Balzer, Karina Gauvin, Carolyn Sampson & Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Orchestra; Boston Early Music Festival Chorus)
[CPO]

* Monteverdi: L’Orfeo
Rinaldo Alessandrini, conductor; Sara Mingardo, Monica Piccinini, Anna Simboli & Furio Zanasi; Jean-Pierre Loisil, producer (Concerto Italiano)
[Naive Classique]

* Tchaikovsky: Eugene Onegin
Valery Gergiev, conductor; Renée Fleming, Dmitri Hvorostovsky & Ramón Vargas; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
[Decca]

* Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald; Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Orchestra; Los Angeles Opera Chorus)
[EuroArts]


Best Choral Performance

(Award to the Choral Conductor, and to the Orchestra Conductor if an Orchestra is on the recording, and to the Choral Director or Chorus Master if applicable.)

* O’Regan, Tarik: Threshold Of Night
Craig Hella Johnson, conductor (Company Of Strings; Company Of Voices & Conspirare)
[Harmonia Mundi]

* Rheinberger: Sacred Choral Works
Charles Bruffy, conductor (Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)
[Chandos]

* Symphony Of Psalms
Sir Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, chorus master (Berliner Philharmoniker; Rundfunkchor Berlin)
Track from: Stravinsky: Symphonies
[EMI Classics]

* Szymanowski, Karol: Stabat Mater
Antoni Wit, conductor; Henryk Wojnarowski, chorus master (Jaroslaw Brek, Iwona Hossa & Ewa Marciniec; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
[Naxos]

* Tippett: A Child Of Our Time
Colin Davis, conductor; Joseph Cullen, chorus master (Steve Davislim, Mihoko Fujimura, Matthew Rose & Indra Thomas; London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus)
[LSO Live]

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor.)

* Bloch/Lees:Violin Concertos
John McLaughlin Williams, conductor; Elmar Oliveira (National Symphony Orchestra Of Ukraine)
[Artek]

* Harrison: Pipa Concerto
Miguel Harth-Bedoya, conductor; Wu Man (Chicago Symphony Orchestra)
Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
[CSO Resound]

* Mozart: Piano Concertos 17 & 20
Leif Ove Andsnes (Norwegian Chamber Orchestra)
[EMI Classics]

* Saint-Saëns: Piano Concertos 2 & 5
Charles Dutoit, conductor; Jean-Yves Thibaudet (L’Orchestre De La Suisse Romande)
[Decca Records]

* Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn (Swedish Radio Symphony Orchestra)
[Deutsche Grammophon]

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist.)

* In A State Of Jazz
Marc-André Hamelin
[Hyperion]

* Piano Music Of Salonen, Stucky, And Lutoslawski
Gloria Cheng
[Telarc]

* Red Cliff Capriccio
Wei Li
[First Impression Music]

* Revolutionary
Cameron Carpenter
[Telarc]

* Strange Toys
Joan Jeanrenaud
[Talking House Records]

Best Chamber Music Performance

(Award to the Artists.)

* Brahms: String Quartet Op. 51, No. 2, Piano Quintet Op. 34
Stephen Hough; Takács Quartet
[Hyperion]

* Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5
Pacifica Quartet
[Naxos]

* Folk Songs
Trio Mediaeval
[ECM New Series]

* Right Through The Bone — Julius Röntgen Chamber Music
ARC Ensemble
[RCA Red Seal]

* String Poetic
Jennifer Koh & Reiko Uchida
[Cedille Records]


Best Small Ensemble Performance

(Award to the Ensemble (and to the Conductor.))

* Divertimenti
Øyvind Gimse, conductor; TrondheimSolistene
[2L (Lindberg Lyd)]

* Dun: Pipa Concerto; Hayashi: Viola Concerto; Takemitsu: Nostalgia
Roman Balashov, conductor; Yuri Bashmet; Moscow Soloists (Wu Man)
[Onyx Classics]

* Im Wunderschoenen Monat Mai
Reinbert De Leeuw, conductor; Barbara Sukowa; Schoenberg Ensemble
[Winter & Winter]

* Monk: Impermanence
Meredith Monk & Vocal Ensemble
[ECM New Series]

* Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale
[Chandos]

Best Classical Vocal Performance
(Award to the Vocal Soloist(s).)

* Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
Hila Plitmann (JoAnn Falletta; Buffalo Philharmonic Orchestra)
[Naxos]

* Fussell, Charles: Wilde
Sanford Sylvan (Gil Rose; Boston Modern Orchestra Project)
[BMOP/sound]

* Gomidas Songs
Isabel Bayrakdarian (Eduard Topchjan; Serouj Kradjian; Chamber Players Of The Armenian Philharmonic Orchestra)
[Nonesuch Records]

* Maria
Cecilia Bartoli (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
[Decca Records]

* Terezín: Theresienstadt
Anne Sofie Von Otter (Christian Gerhaher & Daniel Hope; Bengt Forsberg & Gerold Huber)
[Deutsche Grammophon]


Best Classical Contemporary Composition

(A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.)

* Dalbavie: Concerto Pour Flûte
Marc-André Dalbavie (Peter Eötvös)
Track from: Dalbavie/Jarrell/Pintscher: Flute Concertos
[EMI Classics]

* Gandolfi: The Garden Of Cosmic Speculation
Michael Gandolfi (Robert Spano)
[Telarc]

* Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
John Corigliano (JoAnn Falletta)
Track from: Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
[Naxos]

* Violin Concerto No. 2
George Tsontakis (Douglas Boyd)
Track from: Tsontakis: Violin Concerto No. 2, Clair De Lune
[Koch Int’l Clasiscs]

* Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
Chris Walden (Chris Walden)
[Origin Classical]


Best Classical Crossover Album

(Award to the Artist(s) and/or to the Conductor.)

* Baroque
Gabriela Montero
[EMI Classics]

* Indigo Road
Ronn McFarlane
[Dorian Sono Luminus]

* Olde School
East Village Opera Company
[Decca Records]

* The Othello Syndrome
Uri Caine Ensemble
[Winter & Winter]

* Simple Gifts
The King’s Singers
[Signum Records]


Best Short Form Music Video

(For an individual track or single promotional clip. Award to the Artist and to the Video Director/Producer.)

* Honey
Erykah Badu
Erykah Badu & Mr. Roboto, video directors; Megan Gutman, video producer
[Universal Motown]

* Who’s Gonna Save My Soul
Gnarls Barkley
Christopher Milk, video director; Anne Johnson, video producer
[Downtown/Atlantic]

* Another Way To Die
Alicia Keys & Jack White
PR Brown & MK12, video directors; Mick Ebeling, Sheira Rees-Davies & Jane Tredget, video producers
[J Records]

* House Of Cards
Radiohead
James Frost, video director; Dawn Fanning, video producer
[TBD Records]

* Pork And Beans
Weezer
Mathew Cullen, video director; Bernard Rahill, video producer
[DGC/Interscope]

Best Long Form Music Video
(For video album packages consisting of more than one song or track. Award to the Artist and to the Video Director/Producer of at least 51% of the total playing time.)

* Where The Light Is — Live In Los Angeles
John Mayer
Danny Clinch, video director; Lindha Narvaez, video producer
[Columbia]

* Runnin’ Down A Dream
Tom Petty & The Heartbreakers
Peter Bogdanovich, video director; Skot Bright, video producer
[Warner Bros.]

* Good Girl Gone Bad Live
Rihanna
Paul Caslin, video director; John Paveley, Ruth Paveley & Rupert Style, video producers
[Def Jam/SRP Records/Mercury Music Group/Universal Music]

* Respect Yourself — The Stax Records Story
(Various Artists)
Robert Gordon & Morgan Neville, video directors; Mark Crosby, Robert Gordon & Morgan Neville, video producers
[Stax/Tremolo Productions/Concord Music Group]

* Amazing Journey: The Story Of The Who
The Who
Paul Crowder & Murray Lerner, video directors; Murray Lerner, Robert Rosenberg & Nigel Sinclair, video producers
[Universal Home Entertainment]

1 COMMENT